METSZÉS

A metszés sokkal ijesztőbb feladatnak tűnik, mint valójában. Igaz, hogy van néhány szabály, amit be kell tartani, de ha esetlegesen nem lesz tökéletes a munka, a fa nem fog elpusztulni, max. nem lesz látványra olyan tökéletes, mintha egy tanult kertész végezte volna a feladatot. Azt vettem észre, sokan inkább hozzá se kezdenek, mert félnek, hogy elrontják az egészet. Vannak nagyon jó könyvek, amiből az alapokat el lehet sajátítani, valamint a kertész, akitől a csemetét vesszük, szintén biztosan ad néhány jó tanácsot.

Néhány javaslat, amely talán segítségül szolgálhat, ha félünk hozzálátni:

1. Új fa első (második) metszésénél a leghasznosabb, ha arra gondolunk, hogy ilyenkor mindössze azokat az ágakat kell meghagynunk, amelyek a törzs fő ágait fogják alkotni. Azokat is érdemes visszavágni, az erősebb ágakat valamivel a felénél hosszabbra, a vékonyakat a felénél rövidebbre hagyni. Akkor lesz szép formája a fánknak, ha alsó rügy (vagyis ami az ágon a föld felé néz és nem az ég felé) után fél centivel vágunk, kicsit ferdén, úgy hogy a rügy fölött legyen magasabb a vágás. Mindig figyeljünk oda, hogy a rügy, amit meghagyunk, egészséges legyen.

Egy ősszel ültetett körtefa metszés előtt és után:

Körte - metszés előtt

Körte metszés után
A kis fán mindössze azt a három ágat hagytam meg, amire később főágként szeretnék támaszkodni, így a fa erős hajtásokat fog nevelni.

Az őszibarackkal is hasonlóképpen jártam el:

Őszibarack - metszés előtt


Őszibarack - metszés után
2. A beteg ágakat mindenképpen távolítsuk el.

A beteg ágakat el kell távolítani

3. Idősebb fáknál (az őszibarack kivételével) a cél már a korona ritkítása, hogy a napsugarak kellően át tudják majd járni a lombokat, illetve a fa fiatalítása, vagyis öreg, beteg ágak kivágásával beindíthatjuk az alvó rügyeket és a fát új, erős vesszők növesztésére bírjuk. Itt egy több éves körtefa képe metszés előtt, majd metszés után. Így is rengeteg termőrügy maradt a fán, biztos vagyok benne, hogy még ritkítani is kell majd a termést, feltéve ha nem jön fagy:

Körtefa - metszés előtt


Körtefa - metszés után

4. Nagyon fontos, hogy a vastag ágakat a gyűrűknél vágjuk le, vagyis azoknál a redőknél, ahol az ág a törzsből kinő és ne hagyjunk csonkokat, mert akkor a fa nem tud gyógyulni. Érdemes vágás után erre a célra szolgáló pasztával bekenni az ágat, ezek a mézgás anyagok szintén arra szolgálnak, hogy az általunk ejtett seb mielőbb gyógyulhasson. Én legjobban ezt a piros színű pasztát kedvelem, ezt találtam leghatékonyabbnak.

Védjük a sebet
Gyógyuló vágás
Ha sikeresek voltunk, akkor a fa kérge szép lassan körbenövi a vágást és nagyon lecsökken az elfertőződés veszélye, mivel sem baktérium, sem rovar nem tud bejutni a kéreg alá. Néhány év alatt teljesen benövi a vágást a kéreg.

Begyógyult seb

Előfordul azonban az is, hogy vagy azért mert nem megfelelő szögben vágtunk, vagy valamilyen fertőzés miatt, nem kezd el gyógyulni a seb. Ilyenkor sem feltétlen késő, de jó ha mielőbb egy drótkefe segítségével megtisztítjuk a helyet, majd gyorsan lekenjük a pasztával.


Egy elhanyagolt vágás utólagos kenése

2 megjegyzés: